Salt mines Krakow – Kopalnia Soli Wieliczka

Wieliczka to średniowieczne miasto położone w pobliżu pięknego Krakowa. Jego największą atrakcję od lat stanowi kopalnia soli. Kopalnia Soli „Wieliczka”, znajduje się o kilka kilometrów od granic Krakowa (salt mines krakow) i jest znakomicie z nim skomunikowana, można się tam dostać dzięki pociągowi, autobusom i busom turystycznym. Warto zainwestować w wycieczkę zorganizowaną przez biuro turystyczne – zapewniają oni dojazd oraz bilet na zwiedzanie kopalni, całość wycieczki trwa około 5-6 godzin. Większość osób odwiedzających Wieliczkę spędza tu nie więcej niż jeden dzień. Jeśli, jednak mamy taką ochotę bez problemu zarezerwujemy także nocleg.

Kopalnia soli – podziemny skarb.

Kopalnia soli od czasów średniowiecza, przez kolejnych 700 lat zaopatrywała Kraków i całą Polskę w sól (salt mines krakow). W czasach średniowiecznych sól była cenna, jak złoto. Było jej niewiele, a nadawała się idealnie do konserwowania żywności. Mówi się, że przychody z kopalni po części wybudowały średniowieczny Kraków (sal mines krakow). Obecnie wydobywa się tu jeszcze wodę solankową, z której odparowuje się sól. Woda solankowa jest również wykorzystywana w celach leczniczych. Znajduje się tu bardzo ciekawa tężnia solankowa z wieżą widokową. Po ścianach tężni płynie nieustannie woda solankowa wzbogacając powietrze wokół w cenne minerały, zbawiennie wpływające na drogi oddechowe. Kopalnia Soli „Wieliczka” od wielu lat jest otwarta dla zwiedzających. W 1978 roku została wpisana na listę UNESCO. Rokrocznie odwiedza ją ponad milion turystów z całego świata. Dostępne są obcojęzyczne opcje zwiedzania oraz (po wcześniejszym ustaleniu) udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Co ciekawego znajdziemy na terenie kopalni.

Kopalnia soli, to duży kompleks w skład, którego wchodzą: przetwórnia soli, dwie trasy dla zwiedzających – turystyczna i górnicza (bardziej wymagająca), tężnia solankowa, Muzeum Żup Krakowskich, park św. Kingi. Najczęściej odwiedzana jest trasa turystyczna. Trasa ta prowadzi poprzez podziemne solne korytarze oraz komnaty. Najpiękniejszą z komnat na tym szlaku jest kaplica świętej Kingi w całości wykonana z soli. W kaplicy, co niedziela odbywa się ogólnodostępna msza święta oraz okazjonalnie śluby. Oprócz kaplicy największe wrażenie na gościach wywierają podziemne jeziora, solne rzeźby oraz komora Staszic, w której odbył się pierwszy podziemny lot balonem.

Wieliczka w praktyce.

Jeśli zdecydujemy się wybrać do Wieliczki poza zorganizowanym wyjazdem, to najlepiej będzie dostać się tam samochodem lub pociągiem czy autobusem z Krakowa (sal mines krakow). Wokół kopalni znajduje się wiele odpłatnych parkingów, lecz niewielka liczba miejsc nieodpłatnych. Przed przyjazdem warto zarezerwować bilet na zejście do podziemi poprzez Internet, ponieważ kolejki do kasy, w sezonie turystycznym, potrafią się ciągnąć na kilkaset metrów. Warto wiedzieć, że trasa turystyczna nie jest przystosowana dla wózków dziecięcych, a w czasie zwiedzania będziemy musieli pokonać 800 schodów (w dół). Jeśli wybieramy się do Wieliczki z przedszkolakami możemy zarezerwować bilet na zwiedzanie kopalni wraz ze skrzatem Soliludkiem. Jeśli chodzi o trasę górniczą to jest ona na tyle wymagająca, że mogą na nią zejść jedynie dzieci od 10 roku życia i to z opiekunem (trasa ta jest interaktywna i wymaga od gości zaangażowania fizycznego).

Samo zwiedzanie kopalni trwa około 3 godzin. Na końcu znajduje się podziemna restauracja, w której można zregenerować siły. W sali tej odbywają się przyjęcia okolicznościowe takie jak Sylwester, można w niej również zorganizować wesele. W cenie biletu możemy również zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich z wspaniałą kolekcją solniczek, co potrwa kolejne 1,5 godziny. Po zwiedzaniu warto również zrobić sobie spacer po samym mieście. Znajduje się tu zabytkowy zamek (z restauracją), uroczy mały rynek, i zadbany park prowadzący z szybu Daniłowicza (trasa turystyczna), do centrum miasta. W mieście znajdziemy wiele lokali gastronomicznych. Warte polecenia są lody karmelowe z dodatkiem soli wielickiej na ul. Goliana, w pobliżu szybu Regis (trasa górnicza).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *