Czy istnieje ryzyko pożaru w autach BMW ?

Trwa akcja serwisowa BMW dotycząca aut z silnikami Diesla. Problem związany jest z awarią zaworu EGR. Usterka jest usuwana bezpłatnie, a do serwisu wzywane są także samochody, którym minął okres ochrony gwarancyjnej. Czy słynącym z niezawodności autom renomowanego niemieckiego producenta grożą pożary?

Problemy z EGR

Powodem wezwania właścicieli samochodów BMW z silnikami wysokoprężnymi do serwisów jest zawór recyrkulacji spalin (EGR). Jak wyjaśniają przedstawiciele koncernu w swoich materiałach informacyjnych, problem wykazały wewnętrzne badania BMW Group. Wynika z nich, że w niektórych pojazdach tej marki może nastąpić wyciek glikolu z chłodnicy układu recyrkulacji spalin, co w połączeniu z osadami sadzy i wysokimi temperaturami może spowodować żarzenie się cząstek. Grozi to w bardzo rzadkich przypadkach wystąpieniem nadtopień w kolektorze ssącym. W ekstremalnie rzadkich sytuacjach może dojść do zapalenia się pozostałości oleju napędowego. Służby prasowe BMW uspokajają jednak, że do tej pory nie odnotowano przypadków wystąpienia obrażeń w związku z tym problemem.

W moduły EGR wyposażone są czterocylindrowe silniki wysokoprężne wyprodukowane między kwietniem 2015 a wrześniem 2016 roku. Do awarii może też dojść w modelach z sześciocylindrowymi silnikami, które zjechały z taśm produkcyjnych pomiędzy lipcem a czerwcem 2015 roku. Dotyczy to modeli serii 3, 4, 5, 6, 7, X3, X4, X5 oraz X6.

BMW zaprasza do serwisu

Po wykryciu zagrożenia ruszyła szeroka, bezpłatna akcja serwisowa BMW. Prowadzona na całym świecie kampania dotyczy 1,6 mln samochodów. W Polsce do serwisu wezwanych zostanie 19 tysięcy egzemplarzy aut. Producent sam informuje właścicieli o konieczności zjawienia się w autoryzowanym warsztacie. Deklaruje też, że dokłada wszelkich starań, by realizować ten proces szybko i sprawnie. Podczas wizyty w serwisie technicy sprawdzają moduł recyrkulacji spalin, a w przypadku stwierdzenia wady wymieniają odpowiednie elementy w silnikach. W razie potrzeby serwis zapewnia auto zastępcze na czas naprawy. Właściciele mogą też samodzielnie sprawdzić, czy ich auto podlega akcji serwisowej. Wystarczy skontaktować się ze sprzedawcą. Polecamy też przeczytać artykuł: https://www.autobaza.pl/blog/akcja-serwisowa-samochodow-bmw-z-silnikami-diesla/

Akcje serwisowe organizowane przez producentów samochodów zdarzają się regularnie i dotyczą wielu największych światowych koncernów. To zwykle działanie prewencyjne. Warto więc uspokoić zaniepokojonych właścicieli BMW, ponieważ – jak tłumaczą przedstawiciele firmy – pożar auta zdarza się ekstremalnie rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *