Jedną z decyzji, które należy podjąć zakładając własną działalność jest wybór konta, na które będzie wpływać przychód za wykonaną pracę, z którego środki będą wykorzystywane na zakup materiałów i innych wydatków związanych z prowadzeniem firmy, a także z którego będą płacone świadczenia i ewentualne wypłaty, jeśli oprócz właściciela będą zatrudnieni również inni pracownicy. Warto przemyśleć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne, można też podczas rejestracji firmy podać konto prywatne, a następnie zmienić je na firmowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jakie są zalety posiadania konta firmowego?
Czy założenie firmowego konta jest koniecznością
Nie ma ustalonego nakazu do założenia konta przeznaczonego do transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej podczas zakładania firmy. Konto jest niezbędne przy rozliczeniach z fiskusem, które odbywają się za pomocą przelewów bankowych, jednak nie ma wskazania, by dokonywać ich z konta firmowego. Konta prywatne w większości wykorzystywane są przez firmy jednoosobowe, którym zależy na oszczędnościach. Posiadanie konta firmowego jednak posiada więcej zalet, między innymi:
1. Rozliczanie jako koszty firmy opłat bankowych
2. Rozbudowane narzędzia finansowe dostępne tylko dla posiadaczy kont firmowych
3. Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych
4. Odsetki za posiadane środki nie są objęte opodatkowaniem
Najlepsze konto firmowe można wybrać z wielu dostępnych ofert banków. Wystarczy tylko przeanalizować, które z nich będzie najbardziej satysfakcjonujące.
Co to jest split payment
Dostępne od lipca 2018 narzędzie split payment, które również jest dostępne w koncie firmowym, pozwala na podział płatności z faktury VAT na wartość netto, która trafia do dostawcy usług oraz na kwotę podatku, która trafia na konto techniczne. Środki zgromadzone na tym koncie mogą być użyte do płatności VAT na konto kontrahenta lub do urzędu skarbowego. Jeśli więc przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego w swojej działalności, nie będzie mógł skorzystać z tego mechanizmu.