Planujesz wybudować dom? Jesteś początkujący i nie masz pojęcia, jak to wszystko wygląda w praktyce? Na zakupie ziemi formalności i praca się nie kończą. Wiadomo, że trzeba wylać fundamenty i zatrudnić ekipę. Jednak to nie wszystko. Dlatego w tym artykule powiemy Ci o tym, co musisz wiedzieć, nim podejmiesz finalną decyzje o postawieniu budynku.
Zakup działki – trudna decyzja
Kupując działkę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim, czy nie znajduje się ona na zbyt nizinnym, podmokłym terenie. Kolejna sprawa to jej wielkość. Im większa działka, tym wyższa cena, a co za tym idzie, więcej pracy wokół obejścia i pokaźne koszty samego projektu lokalu. Jeśli kupimy dużą działkę, będzie nas kusić, by zbudować dużo większy dom, niż rzeczywiście jest nam potrzebny.
Dlatego lepiej postawić na mniejszy teren, ale za to w ciekawej okolicy. Nie można również pominąć drogi dojazdowej. Atrakcyjna cena działki może nas zwieść, ale gdy przyjdzie załatwianie dokumentów, pozwoleń i innych biurokratycznych akt – o doprowadzenie drogi, instalacji i kanalizacji – skutecznie stracimy ochotę na budowę.
Materiały budowlane
Mamy projekt domu, wymarzoną działkę, fundament, a może już nawet pierwsze ściany. Trzeba więc kupić materiały na termoizolację, więźbę dachową lub instalację elektryczną i kanalizacyjną. Wiadomo, że należy postawić na jakość. Jednak jeśli chodzi o ceny podstawowych materiałów budowlanych i ich wybór, nie jest to tak skompilowana decyzja, jak w przypadku zakupu pokrycia dachowego. Nie wiemy, co będzie ekonomiczne i jednocześnie wysokiej jakości.
Co na dach?
Blachodachówka kusi nas wyglądem, który estetycznie dopełni całości bryły domu. Ma też wiele innych zalet, takich jak chociażby łatwość w montażu, odporność na czynnik mechaniczne i wytrzymałość. Producenci dają na nią kilkadziesiąt lat gwarancji.
Ale z drugiej strony, blacha trapezowa wydaje się być jeszcze lepszym wyjściem. Dużo tańsza, a również wysokiej jakości. Jedyne, co można jej zarzucić, to mniejsza estetyka, więc z pewnością nie nada się na wszystkie rodzaje budynków. Ostateczny wybór należy do Ciebie, a w dokonaniu go pomoże Ci producent pokryć dachowych – Glinmet.