Czy stodołę można przerobić na garaż

Jeśli na twoim podwórku znajduje się nieużywana stodoła, alternatywą dla jej wyburzenia może być przerobienie tego pomieszczenia na powierzchnię bardziej użytkową. Stodoła po odpowiednim remoncie może nawet służyć za budynek mieszkalny, ale równie korzystnym rozwiązaniem będzie przerobienie na garaż bądź warsztat samochodowy. Zanim jednak zabierzemy się do koniecznych prac renowacyjnych, trzeba najpierw zatroszczyć się o kilka rzeczy.

Przerobienie stodoły na garaż – kwestie prawne

Nawet będąc wyłącznym właścicielem posesji – ze stodołą włącznie – nie można od tak zdecydować o zmianie sposobu użytkowania stodoły. Najpierw najlepiej skontaktować się z dobrym architektem, który pokieruje naszymi działaniami. Chęć rozpoczęcia pracy trzeba zgłosić do odpowiedniego organu administracyjnego, żeby uzyskać pozwolenie, chyba że nie planujemy przebudowy, wówczas adaptacja stodoły do innych potrzeb nie wymaga zezwolenia. Jeśli jednak konieczna jest zmiana właściwości konstrukcyjnych (np. dobudowa komina, rozbudowa całego budynku, zrobienie otworu w ścianie konstrukcyjnej) wówczas trzeba to zgłosić. 

Pozwolenie na przebudowę stodoły: co zawrzeć?

Do zgłoszenia należy dołączyć plan budowy: co konkretnie wymaga przebudowy, kiedy chcesz rozpocząć prace remontowe i jaki będzie ich zakres. Niezbędne jest także dostarczenie dokumentów potwierdzających, że to ty jesteś właścicielem budowli, a co za tym idzie, możesz dokonywać zmian. Dobrze zawrzeć także szkice czy rysunki, demonstrujące planowe przeróbki. W razie brakujących dokumentów, odpowiedni organ administracyjny wezwie cię do ich uzupełnienia. 

Ze stodoły do garażu – o jakich elementach pamiętać?

Sprawdź, czy powierzchnia stodoły jest wystarczająca do Twoich potrzeb. Później zastanów się, jakich materiałów użyjesz np. do wyłożenia posadzki, przerobienia ścian albo pokrycia dachu. Jako pokrycie idealnie sprawdzi się blachodachówka. Jeśli jednak chcemy nieco zaoszczędzić na dachu, dobrym wyborem będzie też  blacha trapezowa. Jeśli garaż ma również pełnić funkcję warsztatową, dobrze przeznaczyć miejsce na najpotrzebniejsze narzędzia, pomieszczenie powinno być też dostosowane do wszelkich środków bezpieczeństwa i umożliwiać swobodne poruszanie się. 

One thought on “Czy stodołę można przerobić na garaż”

  1. Dzień Dobry
    Jestem w posiadaniu działki rolnej na której jest wybudowana stodoła w 1970 roku.Ściany zewnętrzne postawione z pustaków (wewnętrznych brak)dach stanowi odrębną konstrukcję.Pytanie : chciałbym zrobić garaż ,jakie warunki muszę spełnić aby zmienić sposób użytkowania stodoły
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *