Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna metali polega na ich rozciąganiu i dowolnym formowaniu. Do tego celu wykorzystuje się wspomniane wcześniej piece, z możliwością regulacji temperatury, gdyż każdy metal topi się w nieco innej. Wysokość nastawienia temperatury na piecu zależy więc, od tego jak bardzo dany metal ma się stopić, czy tylko częściowo, aby możliwe było jego wyginanie, czy ma ulec zmianie w ciecz, aby wypełnić przygotowane wcześniej formy.

Wyginanie

Zastosowanie wygięcia na zimno w niektórych przypadkach jest możliwe do wykonania, ale nie pozwala na dowolne uformowanie metalu, a niekiedy może być przyczyną jego ułamania, albo pokruszenia na części. W czasie odpowiedniego pogrzania, następuje jakby spowodowanie, że metal jest substancją mocno plastyczną, to daje możliwość dowolnego uformowania go. Kształt, jaki che się uzyskać trzeba najpierw odpowiednio przygotować, a także stworzyć formę, albo dobrze przygotować do tego celu maszyny. Temperatury w piecach sięgają często około tysiąca stopni Celsjusza, a to jest zbyt gorąca atmosfera, żeby można było pracować przy niej ręcznie, dlatego całość odbywa się w pełni zmechanizowany sposób, co pozwala na uzyskiwanie określonych i dość precyzyjnie wykonanych elementów.

Dalszy etap prac

Samo rozgrzewanie metali, a także umiejętne uzyskiwanie ich pożądanych kształtów przez fachową kadrę pracowników firmy http://www.vonart.com.pl to dopiero połowa sukcesu. Druga cześć nadawania kształtu elementom metalowym, to studzenie ich, a także czasem dodatkowo szlifowanie i skrawanie. Działania końcowe, mają na celu dopracowanie szczegółów, gdyż wlewany do form gorący metal może zastygać także na krawędziach, a także stanowić niepotrzebne odpadki, które należy usunąć. Są one odcinane i trafiają ponownie do pieca w celu roztopienia. Tymczasem z na krawędziach dokonuje się szlifowania, aby krawędzie świeżo stworzonych elementów były gładkie i miały odpowiednie kształty. Jeśli wykonane w ten sposób elementy mają być błyszczące, dokonuje się jeszcze ich polerowania, co nadaje im lustrzaną powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *