Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna metali polega na ich rozciąganiu i dowolnym formowaniu. Do tego celu wykorzystuje się wspomniane wcześniej piece, z możliwością regulacji temperatury, gdyż każdy metal topi się w nieco innej. Wysokość nastawienia temperatury na piecu zależy więc, od tego jak bardzo dany metal ma się stopić, czy tylko częściowo, aby możliwe było jego wyginanie, czy ma ulec zmianie w ciecz, aby wypełnić przygotowane wcześniej formy.

Wyginanie

Zastosowanie wygięcia na zimno w niektórych przypadkach jest możliwe do wykonania, ale nie pozwala na dowolne uformowanie metalu, a niekiedy może być przyczyną jego ułamania, albo pokruszenia na części. W czasie odpowiedniego pogrzania, następuje jakby spowodowanie, że metal jest substancją mocno plastyczną, to daje możliwość dowolnego uformowania go. Kształt, jaki che się uzyskać trzeba najpierw odpowiednio przygotować, a także stworzyć formę, albo dobrze przygotować do tego celu maszyny. Temperatury w piecach sięgają często około tysiąca stopni Celsjusza, a to jest zbyt gorąca atmosfera, żeby można było pracować przy niej ręcznie, dlatego całość odbywa się w pełni zmechanizowany sposób, co pozwala na uzyskiwanie określonych i dość precyzyjnie wykonanych elementów.

Dalszy etap prac

Samo rozgrzewanie metali, a także umiejętne uzyskiwanie ich pożądanych kształtów przez fachową kadrę pracowników firmy http://www.vonart.com.pl to dopiero połowa sukcesu. Druga cześć nadawania kształtu elementom metalowym, to studzenie ich, a także czasem dodatkowo szlifowanie i skrawanie. Działania końcowe, mają na celu dopracowanie szczegółów, gdyż wlewany do form gorący metal może zastygać także na krawędziach, a także stanowić niepotrzebne odpadki, które należy usunąć. Są one odcinane i trafiają ponownie do pieca w celu roztopienia. Tymczasem z na krawędziach dokonuje się szlifowania, aby krawędzie świeżo stworzonych elementów były gładkie i miały odpowiednie kształty. Jeśli wykonane w ten sposób elementy mają być błyszczące, dokonuje się jeszcze ich polerowania, co nadaje im lustrzaną powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *