Polska należy do europejskiej czołówki w zakresie tempa dokonywanych inwestycji w fotowoltaice. W pierwszej połowie 2021 roku przekroczyliśmy granicę 4 gigawatów mocy zainstalowanej i nic nie wskazuje na wyhamowanie tej dynamiki. Wręcz przeciwnie, coraz więcej okoliczności zachęca odbiorców do zakupu paneli PV – wzrastające ceny prądu, liczne ulgi i dopłaty do inwestycji, a także, w porównaniu do poprzednich lat, niższy koszt zakupu całej instalacji.
Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca
Jednorazowy koszt inwestycji w fotowoltaikę może wydawać się wysoki – skłania to właścicieli domów jednorodzinnych do bardzo poważnego przemyślenia opłacalności takiego zakupu. Fakty są jednak takie, że ten jednorazowy wydatek zwraca się nie później, niż w ciągu dziesięciu lat od podłączenia instalacji do sieci. Szacunki te nie obejmują nawet wzrostów cen energii elektrycznej, które według ekspertów z całą pewnością będą miały miejsce w ciągu najbliższych lat. Fotowoltaika pozwala na niezależność od tych wydatków przez dziesięciolecia – czas gwarantowanego działania instalacji to bardzo często nawet 20-30 lat. Panele PV nie są awaryjne, a ich praca nie jest w żaden sposób uciążliwa. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to bardzo dobra inwestycja dla domu jednorodzinnego.
Dopłaty do fotowoltaiki
Warto pamiętać, że istnieją dotacje i programy, wspierające zakup fotowoltaiki, co przekłada się na możliwość znacznego obniżenia ponoszonych kosztów i uczynienie inwestycji jeszcze bardziej atrakcyjną. Już teraz przyjmowane są zgłoszenia do programu „Mój Prąd 3.0”. Jest on skierowany do odbiorców, posiadających na własny użytek instalację o mocy 2-10 kW – w praktyce są to najczęściej właśnie właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja pozwala na zwrot do 5000 złotych. Taką dotację można połączyć również z ulgą termomodernizacyjną.
Fotowoltaika, a rodzaj dachu
Największą rolę w skutecznym działaniu paneli PV ogrywa odpowiedni poziom nasłonecznienia. Stosując właściwy montaż, można osiągnąć wysoką skuteczność niezależnie od rodzaju dachu – zarówno domy z dachem płaskim, jak i skośnym czy kopertowym mogą z powodzeniem korzystać z zalet fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne – Gdańsk, Gdynia, Pomorze
Właściciele domów jednorodzinnych na północy Polski, którzy zainteresowani są uzyskaniem wsparcia finansowego w swojej inwestycji, powinni składać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne Gdańsk. Osoby zainteresowane fachowym doradztwem oraz sprawnym, profesjonalnym montażem instalacji, zachęcamy do kontaktu z firmą Elar, od lat zajmującą się odnawialnymi źródłami energii na obszarze Trójmiasta i całego województwa pomorskiego.