W sieci trwa ciągły wyścig pomiędzy cyberprzestępcami, a specjalistami, którzy tworzą oprogramowanie zabezpieczające użytkowników Internetu przed ich działalnością. Każdego roku rośnie liczba aktywnych internautów, a wraz z nimi ilość zagrożeń przed którymi trzeba się zabezpieczyć.
Czym jest malware
Malware, czyli inaczej złośliwe oprogramowanie to różnego rodzaju programy, których działanie jest szkodliwe dla użytkownika sieci. Sztandarowym przykładem są szeroko pojęte wirusy komputerowe – samodzielnie powielające się niewielkie programy wykorzystujące do swojego działania systemy operacyjne i pliki.
Znanym zagrożeniem w sieci są konie trojańskie. Ich działanie jest proste – udają oprogramowanie wykorzystywane przez użytkownika i bez jego wiedzy instalują w systemie złośliwe funkcje. Bardzo groźnym przykładem trojanów jest spyware, czyli oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje takie jak hasła czy dane bankowe, a także prywatną korespondencję. Niejednokrotnie cyberprzestępcy za pomocą spyware okradają internautów oraz doprowadzają do wycieku niejawnych informacji.
Równie niebezpieczne są trojany typu ransomware. Jest to oprogramowanie szantażujące wykorzystywane do wymuszania opłat np. w zamian za odblokowanie systemu, używane również przy kradzieżach – poprzez podmienianie stron bankowych podczas wykonywania przelewów.
Kolejnym poważnym zagrożeniem są tzw. keyloggery, które rejestrują wszystkie informacje wpisywane przez użytkownika za pomocą klawiatury. Dzięki keyloggerom cyberprzestępcy mogą w łatwy sposób wejść w posiadanie haseł czy korespondencji.
Podobnym do standardowego wirusa programem jest robak. W porównaniu do tradycyjnego wirusa wykazuje się większą samodzielnością – nie potrzebuje do swojego działania nosiciela – np. plików użytkownika, może rozprzestrzeniać się w obrębie sieci podłączonej do zainfekowanego komputera.
Jak rozpoznać, że Twój komputer został zainfekowany
Każde nietypowe zachowanie komputera powinno zwiększyć czujność. Należy zwrócić uwagę między innymi na wyświetlane nietypowych okien i komunikatów, samoczynne pojawianie się nowych programów (lub znikanie starych), a także wolne lub niestabilne działanie systemu operacyjnego. Niestety, niejednokrotnie maleware nie daje o sobie znać w sposób ewidentny.
Jak uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem
Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z wysokiej jakości programu antywirusowego. Od wielu lat za najlepszy antywirus do domu uważane są programy firmy Kaspersky, które zapewniają skuteczną ochronę przed wszelkimi rodzajami malware oraz programami do kopania kryptowalut – poznaj nasze oprogramowanie na: https://www.kaspersky.pl/antivirus