Mimo tego, że Polska to kraj z wieloma pięknymi miastami, bardzo często decydujemy się na wyjazd. Można powiedzieć, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Naturalnie, nie jesteśmy jednak wstanie przejść do każdego miasta przy okazji jednego tekstu. Skupimy się więc na największym mieście i zarazem stolicy województwa zachodniopomorskiego – chodzi naturalnie o Szczecin.
Trochę ogólników
Biorąc pod uwagę nadgraniczne położenie oraz bliskość Morza Bałtyckiego, mówimy o ośrodku gospodarczym w regionie. Jeżeli interesuje nas port morski i stocznie (remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej), z całą pewnością wszystko zostanie jak najbardziej znalezione. Nie sposób także nie wspomnieć, że mówimy o ośrodku turystycznym charakteryzującym się naprawdę sporą liczbą zabytków. Nie przekonuje Was to, o czym dotychczas była już mowa? W takiej sytuacji zwróćcie uwagę również na to, że mówimy o centrum akademickim i kulturalnym oraz siedzibie kurii arcybiskupiej i wydziału teologicznego.
Czas na konkrety
Skoro były ogólne informacje to teraz czas przejść do konkretów, prawda? Można powiedzieć, że to taka absolutnie naturalna kolej rzeczy. Zacznijmy od przyrody, w końcu żyją wśród nas ludzie, którzy są wrażliwi na jej piękno. W granicach Szczecina możemy liczyć na niewielkie fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, jak również północną część obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Dokładniej, ta północna część to „Dolina Dolnej Odry” (PLB 320003). Do tego wszystkiego koniecznie trzeba dodać otoczenie przez puszczę Wkrzańska, Bukową i Goleniowską oraz graniczenie z Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry.
Architektura oraz urbanistyka
Jeżeli chodzi o najciekawsze architektoniczne obiekty w Szczecinie to z pewnością należy powiedzieć na temat Wałów Chrobrego. Znajdziemy na nich gmachy, które bez wątpienia nawiązują do baroku oraz obiekty charakteryzujące się secesją czy modernizmem. Na pewno należy też wspomnieć o uzupełnieniu zabudowy Wałów. Tym uzupełnieniem są tarasy widokowe (wraz ze schodami) oraz fontanna i rzeźby.
Koniecznie trzeba powiedzieć również o tym, że Szczecin charakteryzuje się gwiaździstym układem urbanistycznym, który jest porównywany do Paryża. Dla części z Was wydawać może się to zaskakujące, ale szczecińskie ulice są na swój sposób charakterystyczne. To dzięki żeliwnym pompom, których produkcja miała miejsce w drugiej połowie XIX w. Pompy te były zapasowym źródłem wody dla mieszkańców.
Czas dokonać podsumowania
Jak doskonale widać, Szczecin jest miastem, o którym można powiedzieć wiele interesujących rzeczy. Nie wolno też w tym wszystkim zapominać, że nie powiedzieliśmy o wszystkich atutach (warto samodzielnie poszerzyć wiedzę). Być może część z Was zdziwiona jest, że nie było ani słowa na temat pogody. Pogoda Szczecin celowo nie była jednak poruszana, doskonale wiadomo w jakim klimacie znajduje się nasz kraj i co się z tym wiąże. W sumie mamy do czynienia ze swego rodzaju loterią, jest prognoza pogody, ale przewidywanie nie zawsze musi się sprawdzić.