Jak napisać rozwinięcie listu motywacyjnego

Rozwinięcie listu motywacyjnego to jedna z najważniejszych rzeczy w całym liście. To właśnie tam przedstawiamy swoje  umiejętności, piszemy o swych kwalifikacjach, jednym słowem – przedstawiamy całą swoją osobę. W Internecie możemy znaleźć wiele przykładów rozwinięcia listu motywacyjnego, niemniej jeśli chcesz zabłysnąć i do tego pokazać, że jesteś osobą kreatywną i nietuzinkową, nie korzystaj z gotowych szablonów. Możesz się na nich wzorować, jednakże napisz rozwinięcie listu motywacyjnego własnymi słowami – dzięki temu potencjalny pracodawca spojrzy na Ciebie przychylniejszym okiem. Przepisanie przykładowego rozwinięcia znalezionego w Sieci nie należy do trudnych zadań, zaś samodzielne jego napisanie z pewnością będzie Cię kosztować więcej czasu, ale to właśnie dzięki temu pokażesz, że naprawdę zależy Ci na dostaniu danej pracy.

Co powinno znaleźć się w rozwinięciu?

W rozwinięciu listu motywacyjnego zaprezentuj siebie. Na początku warto napisać o tym, dlaczego sądzisz, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Wato napisać o swoich kwalifikacjach, które mogą pomóc Ci w pracy na danym stanowisku, jeśli posiadasz już doświadczenie, również wspomnij o tym w liście.

Przedstaw swoje najważniejsze cechy, jednak unikaj wymieniania ich po przecinku. Słowa „jestem punktualny, pracowity, uczciwy” na nikim nie zrobią wrażenia. Unikaj więc bezsensownego wymieniania poszczególnych cech po przecinku. Zamiast tego o wiele lepiej przedstawić konkretne zrealizowane przez Ciebie zadania czy też sukcesy, które rzeczywiście wskazują na to, że dane cechy posiadasz. Dzięki takiemu zestawieniu na pewno zyskasz parę dodatkowych punktów, zaś pracodawca przekona się, że naprawdę posiadasz cechy i umiejętności, które będą przydatne na stanowisku, o które się starasz.

Pamiętaj także o tym, aby nie kopiować w liście swojego CV, bowiem list motywacyjny ma być jego uzupełnieniem, dlatego pod żadnym pozorem nie przepisuj informacji zawartych w CV.

Strona techniczna

Prócz dobrze dobranych słów zadbaj o stronę techniczną rozwinięcia, podobnie jak całego listu motywacyjnego. Nie stosuj zbyt wymyślnych czcionek, które mogą utrudnić jego odczytanie, raczej skup się na tym, by całość prezentowała się elegancko i przejrzyście.

Szata graficzna listu motywacyjnego

Pisząc list motywacyjny z pewnością skupiamy się na jego treści. Jednakże okazuje się, że treść to tylko jeden z wielu czynników, które sprawiają, że nasz list motywacyjny może wydać się atrakcyjny – bądź też nie. Warto zadbać również o szatę graficzną naszego listu. Co oznacza to pojęcie? I jak to zrobić?

Więcej poradników dotyczących rekrutacji i kariery znajdziesz na http://ksservice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *