Jakie okna inwentarskie wybrać

Okna inwentarskie różnią się od okien, które możemy spotkać w domach i mieszkaniach. W zależności od typu budynku, w którym zostaną zakonotowane postawione są przed nimi nieco inne zadania. Idą za tym znaczne różnice w budowie i funkcjonalności, o których dowiesz się z poniższego wpisu.

Różnice między oknami tradycyjnymi a inwentarskimi

Podstawową cechą, którą wyróżniają okna inwentarskie jest to, że są wykonane z profili PCV. Brak wykorzystania w strukturze profili elementów metalowych jest podyktowany tym, że okna te są umieszczane najczęściej w miejscach, w których są one narażone na działalność niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także zwiększenia kwasowości powietrza, powodowane np. ulatniającymi się gazami zwierząt gospodarczych. Dzięki temu uniemożliwione jest wystąpienie korozji, co wpływa na wydłużenie żywotności okien. Montaż i demontaż okien inwentarskich odbywa się za pomocą dedykowanych wkrętów i zatrzasków.

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń

Każde pomieszczenie gdzie przebywają zwierzęta powinien posiadać dobrze przemyślany i wykonany system wentylacyjny. Jego ważnym elementem mogą stać się okna inwentarskie uchylne. Bardzo ważne choć czasami bagatelizowane jest również zastosowanie wysokiej jakości uszczelek, które uzupełnią system izolacji termicznej, ale także zablokują dostawanie się powietrza np. wraz z pyłami czy wilgocią, kiedy to warunki panujące na zewnątrz będą niekorzystne. Duża część okien inwentarskich zapewnia możliwość montażu moskitiery, chroniącej przed wlatywaniem nieproszonych owadów do budynku.

Poziom oświetlenia naturalnego

Każde zwierzę gospodarcze powinno mieć dostęp do odpowiedniej dawki światła słonecznego. Przykładowo dla bydła norma przewiduje minimalnie stosunek powierzchni okien do podłogi. Zapewnić je mogą okna inwentarskie o dużej powierzchni i wąskich profilach. Należy pamiętać, że duży wpływ na przepuszczalność światła słonecznego ma jakość wykonanych szyb, a także ich stan techniczny, wynikający z eksploatacji.

Szyba pojedyncza czy podwójna

To która szyba będzie lepszym rozwiązaniem wynika przede wszystkim od klimatu w jakim zostanie zamontowana. W Polsce, gdzie zima bywa mroźna dobrze sprawdzi się zastosowanie podwójnej szyby, co skutkuje brakiem pojawiania się lodu na niej, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Nie tylko na wsi

Warto pamiętać, że okna inwentarskie pomimo nazwy świetnie sprawdzą się również w innych miejscach niż typowo rolnicze budynki gospodarcze. Należą do nich między innymi:

  • klatki schodowe
  • piwnice
  • magazyny
  • warsztaty
  • garaży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *