Uszczelnianie szwów w namiocie

Namioty są bardzo chętnie wykorzystywane i cieszą się szczególnym powodzeniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Lato to czas wypoczynku dla uczniów, studentów i pracowników różnych branż, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wymarzony urlop. Nie wszyscy jednak spędzają czas w hotelach i pensjonatach. Wiele osób woli kontakt z naturą i wybiera na wypoczynek pole namiotowe. I choć namioty są stabilnymi i wytrzymałymi konstrukcjami, chroniącymi doskonale przed opadami czy wiatrem to jednak ich szwy mogą się okazać problematyczne. Dlatego należy je odpowiednio uszczelnić.

Po co uszczelniać szwy w namiocie

Uszczelnianie szwów w namiocie jest bardzo istotną kwestią, chociaż może niektórym osobom wydać się to niepotrzebne. A jest wręcz przeciwnie. Szwy w namiocie należy uszczelnić, ponieważ są to miejsca szczególnie narażone na odkształcenia i przedostawanie się wilgoci. Nieszczelne szwy mogą powodować dyskomfort użytkowników, gdyż oprócz przecieków wody do wnętrza namiotu może przedostawać się światło czy hałasy z zewnątrz.

Uszczelnianie szwów w namiocie – taśmy uszczelniające

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych taśm uszczelniających, które mają także zastosowanie przy zabezpieczaniu szwów w odzieży roboczej, przeciwdeszczowej i specjalistycznej, takich jak ubrania dla straży pożarnej, wojska czy służb medycznych. Taśmy mogą być jednowarstwowe, dwu lub trzywarstwowe, dlatego do uszczelniana szwów należy prawidłowo dobrać je do rodzaju tkaniny. Producenci oferują także tzw. bonding film, czyli dwustronny klej w formie transparentnej taśmy, służący do bezszwowego łączenia materiałów. W przypadku namiotów bardzo dobrym rozwiązaniem będą taśmy trzywarstwowe, które są przeznaczone do szczególnie wymagających materiałów, grubych i ciężkich. Dzięki nim konstrukcja namiotu stanie się jeszcze bardziej wytrzymała.

Jak uszczelnić szwy w namiocie

Samemu bardzo trudno dopasować i podkleić szwy dlatego należy skorzystać z pomocy specjalistycznych maszyn. Tego rodzaju urządzenie umożliwi dopasowanie odpowiedniej taśmy i jej przyklejenie do powierzchni materiału, dzięki czemu uszczelnianie szwów będzie przebiegać w sposób profesjonalny. Urządzenie do podklejania idealnie zabezpieczy szwy przed przeciekaniem i innymi niekorzystnymi czynnikami, takimi jak rozdarcie czy pęknięcie. Klejarki mają wiele funkcji, takich jak choćby dokładny system kontroli temperatur, co zapobiega powstawaniu przebarwień, wygodny stół roboczy, co jest znacznym ułatwieniem dla operatora czy specjalistyczne ramię, które ułatwia dopasanie taśm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *