Jakie są rodzaje akumulatorów

Akumulatory powszechnie używane są jako podstawowe elektrochemiczne źródła zasilania. Wiele urządzeń, z których codziennie używamy, przestaje być ładowanych jednorazowymi standardowymi, jednorazowymi bateriami. Coraz częściej zasilane są one przez akumulatory, które mają możliwość wielokrotnego ładowania. Mimo, że nie różnią się one znacznie między sobą mechanizmem użytkowania to występują one aż w 4 kategoriach, o których przeczytasz poniżej.

Ni-Cd (niklowo-kadmowe)

Ich napięcie znamionowe wynosi około 1,2V, a ich moc przewyższa 2000 mAh. Charakteryzują się dosyć szybkim tempem ładowania. Dzięki temu stosowane są one przede wszystkim w urządzeniach elektrycznych przenośnych o dużym poborze prądu. Główną użytkową wadą akumulatorów niklowo- kadmowych jest posiadanie tzw. ,, efektu pamięci”. Pojawia się on wtedy, kiedy akumulator jest podłączany do ponownego ładowania, nie będąc w pełni rozładowanym. Powtarzanie takiego procesu powoduje znaczne zmniejszenie pojemności akumulatora, co wpływa na jego skróconą żywotność i zmniejszoną użyteczność.

Ni-Zn (niklowo-cynkowe)

Zamiana w akumulatorach kadmu na cynk umożliwiło podniesienie napięcia do poziomu 1,65V. Akumulatory niklowo-cynkowe posiadają stosunkowo niski opór wewnętrzny, przez co może być ładowany szybciej, pod warunkiem użycia prądu o dużej jakości. Producent akumulatorów wskazuje zwykle jednoznacznie, że ten typ akumulatora nie nadaje się do większej liczby cykli pełnego ładowania niż ok 300-400 razy. Zaś dostępne akumulatory podrabiane tego typu, często zaczyna działać niepoprawnie po nawet pierwszych 100 takich cyklach.

Ni-Mh (niklowo-metalowo-wodorkowe)

Stanowią one dalsze rozwinięcie technologii stosowanej w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-cynkowych. Posiadają one o około 30 procent większą pojemność i o 30 procent gęstość energetyczną, która wynosi średnio 120 Wh/kg. Z racji na wyeliminowanie szkodliwego kadmu są one bardziej ekologiczne niż ich poprzedniki. Wykorzystywane są podobnie jak akumulatory niklowo-kadmowe. Bardzo często mogą być użytkowane zamiennie. Nie są one rzecz jasna pozbawione wad. Wśród nich można wymienić dość duży koszt produkcji oraz szybko zachodzący efekt samorozładowania, pomimo zredukowania wcześniej wspomnianego ,,efektu pamięci”

Li-Jon (litowo-jonowe)

Wytwarzają one napięcie rzędu 3,6V na ogniwo. Charakteryzują się one wysoką efektywnością energetyczną, a ponadto nie występuje w nich ,,efekt pamięci”. Powoduje to, że są one chętnie używane jako źródło energii specjalistycznych urządzeń. Do ich zasilania producent akumulatorów, zwykle dedykuje oddzielny model ładowarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *