Zawory kątowe, grzybkowe, kulkowe – różnice

Zawory do wody są niezbędnym elementem każdej instalacji, w której za pośrednictwem rur płynie ciecz lub gaz. Są one odpowiedzialne za swobodne regulowanie, otwieranie oraz zamykanie przepływu. Można je znaleźć również w naszych mieszkaniach, zarówno w kuchni, jak i łazience.

Zaworki do wody to rzadko widoczne akcesoria, których nie może zabraknąć na wyposażeniu każdej łazienki i kuchni, a także i wielu innych miejsc, w których rurami przepływa woda lub inna ciecz bądź gaz. To właśnie dzięki nim możliwe jest regulowanie, otwieranie i zamykanie ich przepływu. W naszych mieszkaniach mają za zadanie doprowadzać wodę zarówno do baterii umywalkowych, kuchennych, bidetowych, jak i do pralki lub zmywarki. To właśnie dzięki nim mamy możliwość swobodnego korzystania z bieżącej wody.

Rodzaje zaworów do wody

Zawory do wody na rynku dostępne są w różnych wariantach, co pozwala na wybór takiego, który najlepiej wpisze się w nasze konkretne potrzeby, a także i rodzaj posiadanej instalacji. Ich właściwe dopasowanie zapewni prawidłową pracę instalacji wodnej, a także da możliwość zapobiegnięcia przed wystąpieniem usterki. W ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o skuteczna ochronę przed ewentualnym pojawieniem się kosztownych szkód w wyniku m.in. zalania. Zawory kątowe zapewniają nie tylko bezpieczne, ale również ekonomiczne użytkowanie instalacji. Dzięki nim w razie wystąpienia takiej potrzeby, jesteśmy w stanie szybko odciąć dopływ wody do kranów oraz innych elementów wyposażenia łazienki i kuchni.

Zawory do wody ze względu na sposób ich działania, możemy podzielić na zawory grzybkowe i kulowe.

Zawory grzybkowe

Przez wiele lat zawory grzybkowe dominowały na rynku, jednak w ostatnim czasie zaczęły ustępować nowocześniejszym rozwiązaniom w postaci zaworów kulowych. Cechą charakterystyczną omawianych elementów, jest pokrętło, dzięki któremu jesteśmy w stanie poruszać specjalny trzpień, na końcu którego został umieszczony grzybek z uszczelką. Zawory grzybkowe bardzo chętnie wykorzystywane są w przypadku tradycyjnych kurków do zimnej i ciepłej wody.

Zawory kulowe

Najnowocześniejszym rozwiązaniem z zakresu zaworów do wody, są zawory kulowe. Charakteryzują się nie tylko cichą pracą, ale także wysoką wytrzymałością w przypadku wystąpienia dużego ciśnienia wody. Tego typu akcesoria zamiast pokrętła zostały wyposażane w dźwignię, a niekiedy w specjalny motylek. Oczywiście mogą mieć również pokrętło, które służy jedynie do otworzenia lub zamknięcia zaworu, z tym że w ich przypadku wystarczy zaledwie zmiana położenia dźwigni lub motylka o 90 stopni. W ten sposób nie trzeba wykonywać iluś obrotów pokrętłem jak ma to miejsce w momencie zastosowania zaworów grzybkowych. Stąd też doskonale sprawdzają się w domowej instalacji wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *