Czy warto zostać florystą

Dla większości praca florysty, właściwie florystki – bo to profesja mocno sfeminizowana, kojarzy się z kwiaciarnią. To właściwy trop, choć jeden z wielu. Florysta bowiem z powodzeniem znajdzie zatrudnienie w innych miejscach. Ale bez względu, gdzie zakotwiczy, musi kochać rośliny, z kwiatami na czele. Zmysł artystyczny także mile widzialny.

Na początku warto rozróżnić bukieciarstwo od florystyki. Pierwsze to sztuka układania kompozycji z kwiatów, takich jak wiązanki czy bukiety. Florystyka zaś to pojęcie znacznie szersze. Obejmuje też bukieciarstwo, ale zakres jest znacznie szerszy niż podstawowe czynności znane z kwiaciarni.

Czym zajmują się floryści

Mimo że florystka bywa mylona z kwiaciarką czy bukieciarką to zakres jej kompetencji jest na wyższym poziomie. Poza tradycyjnymi bukietami i wiązankami, jakie można nabyć w każdej kwiaciarni, praca polega na tworzeniu większych kompozycji – nie tylko kwiatowych, ale też z elementami roślinnymi i martwą naturą. Efekty pracy florysty można docenić, patrząc na wystrój hoteli, sal bankietowych, obiektów kultu religijnego czy centrów handlowych. Dobry florysta może też znaleźć zatrudnienie w telewizji, na planie filmowym lub w agencji marketingowej, zajmującej się kręceniem spotów reklamowych.

Praca florysty polega na doborze roślinnych dekoracji do potrzeb i miejsca. Umiejętność wkomponowania roślin do pozostałych elementów wystroju to cenna wiedza, podobnie jak wyczucie smaku i znajomość zasad kompozycji. Doradztwo w zakresie konserwacji zieleni także należy do kompetencji florysty, zwłaszcza kiedy dotyczy ogrodów zimowych czy atrium.

Jak zacząć pracę

Rozważając pracę w charakterze florysty, najlepiej zdobyć stosowny duplom. Szkoła policealna, taka jak Centrum Perspektyw Elpax w Bytomiu, dobrze przygotuje do zawodu podczas trwającej dwa semestry nauki. W programie zgodnym z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidziano nie tylko czas na naukę teorii. Bytomska szkoła policealna w ramach kierunku przygotowała aż 140 godzin zajęć praktycznych. To wystarczająco dużo, aby poznać tajniki zawodu.

Zajęcia w Centrum Perspektyw Elpax w Bytomiu odbywają się w trybie zaocznym, co pozwala w wygodny sposób łączyć naukę z pracą zawodową. Po zdobyciu dyplomu można szukać nowego zatrudnienia, niekonieczne w kwiaciarni. Zarobki w branży są zróżnicowane – na początku nie zachwycają, ale z czasem można liczyć na dochody przekraczające średnią krajową. O to łatwiej po otworzeniu własnej działalności gospodarczej, kiedy nawiąże się współpracę z domami weselnymi, hotelami czy nawet z zakładami pogrzebowymi. Zapotrzebowanie na usługi florystyczne nie gaśnie, więc wszystkim osobom kochającym rośliny i mającym zmysł artystyczny, warto polecić tę profesję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *