Na czym polegają usługi introligatorskie?

Przygotowanie wszelkiego rodzaju materiałów wydawniczych jest procesem niezwykle skomplikowanym i obejmującym różnorodne działania. Nie wystarczy bowiem stworzenie samej treści i jej wydrukowanie, ale konieczne są również konkretne prace introligatorskie. W największym skrócie polegają one na nadaniu publikacji określonej formy użytkowej – np. książki, magazynu, katalogu, broszury reklamowej czy kalendarza. Tego typu usługi oferuje zarówno specjalistyczny zakład introligatorski, jak i drukarnia offsetowa. 

Tworzenie książek i innych artykułów papierniczych to prawdziwa sztuka

Podstawowe usługi introligatorskie to sztancowanie, rowkowanie, bigowanie oraz tłoczenie. Ta pierwsza czynność polega na wycinaniu z papieru albo kartonu (ewentualnie innego materiału) zaprojektowanego wcześniej kształtu za pomocą narzędzia zwanego wykrojnikiem. Służy ono również do rowkowania, opierającego się na wygniataniu określonych linii, co później ułatwia składanie kartonu. Z kolei bigowanie to nic innego jak zaginanie materiału w ustalonych miejscach. Największe znaczenie ma jednak tłoczenie, będące idealnym sposobem na uszlachetnienie każdego druku. Jego istotą jest stworzenie na papierze lub skórze wzoru w celu uwypuklenia naniesionych uprzednio napisów i symboli. Pozostałe czynności introligatorskie to m.in.: 

  • etykietowanie materiałów
  • foliowanie
  • bindowanie
  • kopertowanie
  • oprawianie
  • sklejanie
  • dokładna personalizacja

Wymienione usługi są oferowane np. w drukarni offsetowej ragus.pl. Wykonuje się tam nie tylko książki, ale również zeszyty, segregatory reklamowe, broszury, notesy, czasopisma, ulotki handlowe, foldery, gazetki promocyjne, instrukcje, a nawet dzienniki szkolne. 

Introligatorstwo galanteryjne

Oprócz usług introligatorskich poligraficznych wyróżniamy także galanteryjne, uznawane za znacznie bardziej twórcze. Polegają one przede wszystkim na tworzeniu okładek i opraw ze skóry (naturalnej albo sztucznej) i specjalnych płócien – zazwyczaj na specjalne zamówienie. Inne charakterystyczne dla tej dziedziny czynności to wykonywanie ozdobnych pudełek, etui, futerałów, pojemników (np. na biżuterię), opakowań na prezenty oraz opraw prac magisterskich i inżynierskich, a także tworzenie teczek na dokumenty. 

Artykuł powstał przy współpracy z https://ragus.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *