Arytmia serca – co jest jej przyczyną

Zadaniem serca jest tłoczenie krwi po całym organizmie. Dlatego jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Poprzez proces rytmicznego kurczenia i rozkurczania, wykonuje niesamowitą pracę, niezbędną do życia. Dzięki mozolnej pracy serca, wszystkie tkanki funkcjonują prawidłowo, ponieważ dostarczany jest im tlen, a odprowadzane są produkty przemiany materii. Nic więc dziwnego, że gdy nie działa ono prawidłowo, konieczne jest ustalenie przyczyny i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Arytmia serca – czym jest i jakie są jej przyczyny

Arytmia serca to najprościej mówiąc zaburzenia jego rytmu. Zdrowe serce pracuje z częstotliwością 72 uderzeń na minutę. Zaburzenia rytmu obejmują takie nieprawidłowości jak:

  • przyśpieszenie (tachykardia)
  • zwolnienie (bradykardia)
  • nieregularność w funkcjonowaniu

Zdarza się, że nieprawidłowości te pojawiają się pod wpływem stresu, lęku, bądź nagłego wybuchu radości. Mogą dawać różne objawy, jak również mogą przebiegać bezobjawowo. Do najczęściej odczuwanych dolegliwości można zaliczyć uczucie szybkiego, nierównego bicia serca, czyli tzw. kołatanie.

Jak rozpocząć leczenie arytmii serca

Przede wszystkim nie należy lekceważyć wszelkich niepokojących objawów i zgłosić się do lekarza, jeśli nie ustępują one samoistnie. Lekarz osłucha pacjenta, a także zbada jego tętno. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania EKG. W zależności od rodzaju arytmii serca i jej nasilenia, lekarz oceni, czy zaburzenia mają charakter łagodny, czy złośliwy i wdroży odpowiednie leczenie. Oprócz leczenia farmakologicznego oraz w poważniejszych przypadkach zabiegów operacyjnych, ogromne znaczenie ma zmiana stylu życia przez osobę chorą, odpowiednia dieta, utrzymywanie wagi ciała na tym samym poziomie, suplementacja, a przede wszystkim rzucenie palenia. Jeśli u osoby, u której zdiagnozowano arytmię serca występują inne choroby współistniejące, należy je jednocześnie leczyć. Oprócz tego, można również samemu kontrolować ciśnienie w domu, przy użyciu ciśnieniomierza oraz przebywać pod stałą opieką kardiologa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *