Popularne rodzaje wierteł stomatologicznych

Jakość i efektywność leczenia stomatologicznego w dużej mierze zależy od narzędzi oraz materiałów medycznych, jakie dentysta wykorzystuje podczas opracowywania ubytków lub w trakcie innych procedur medycznych wykonywanych w jamie ustnej pacjenta. Szczególnie narzędzia rotacyjne mają na nie wpływ. Wiertła stomatologiczne umożliwiają bowiem stomatologowi komfortową i wydajną pracę, a przede wszystkim pozwalają przeprowadzić efektywne leczenie na twardych tkankach zęba.

Najpopularniejsze rodzaje stomatologicznych narzędzi obrotowych

W każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się przynajmniej kilka rodzajów wierteł stomatologicznych o różnorodnym zastosowaniu. Każde z nich ma inny kształt oraz rozmiar główki. Różnią się one pomiędzy sobą także materiałem, z jakiego są wykonane. Wiertła stomatologiczne można też rozróżnić ze względu na sposób ich mocowania oraz rodzaj narzędzia, w którym będą zamontowane. Ze względu na materiał, z jakiego są zrobione, wyróżniamy trzy podstawowe ich rodzaje:

  • wiertła diamentowe
  • wiertła z węglików spiekanych
  • wiertła stalowe

Narzędzia obrotowe, jakie w szerokim asortymencie oferuje sklep.marrodent.pl znajdują zastosowanie zarówno w prostnicach, powszechnie wykorzystywanych w ortodoncji i protetyce, jak również w wiertarkach szybkoobrotowych, czyli turbinach. Wiertła stomatologiczne na turbinę mają gładko zakończony, cienki trzon i służą głownie do otwierania i opracowywania ubytków. Nieco inaczej wyglądają narzędzia obrotowe do kątnic, które są znacznie krótsze i zakończone naciętym trzonem. Są wykorzystywane do opracowywania zębiny zakażonej próchnicą czy też innych zabiegów, przy których konieczna jest duża moc przy znacznie mniejszych obrotach.

Zastosowanie wierteł stomatologicznych

Spośród wielu rodzajów obrotowych narzędzi stomatologicznych oferowanych przez sklep.marrodent.pl najbardziej uniwersalnymi są wiertła diamentowe. Cechują się największą twardością oraz odpornością na zużycie. Przy ich pomocy usuwa się próchnicę zlokalizowaną w obrębie szkliwa, ale także z powodzeniem są wykorzystywane do opracowywania tkanek twardych zęba, jak również wygładzania jego powierzchni. Ten rodzaj wierteł występuje w różnych kształtach i rozmiarach, a każda końcówka jest pokryta jest nasypem diamentowym o zróżnicowanej ziarnistości, co umożliwia opracowanie zębiny dokładnie w taki sposób, jak jest to konieczne. W nowoczesnej stomatologii coraz częściej znajdują zastosowanie wiertła z węglików spiekanych. Te niezwykle precyzyjne w działaniu, wyjątkowo trwałe narzędzia doskonale współpracują zarówno z turbiną, jak i kątnicą. Świetnie sprawdzają się do cięcia i usuwania zębiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *