Uzależnienie od heroiny – jak rozpoznać i kiedy rozpocząć leczenie

Każde uzależnienie działa niszcząco na organizm człowieka. Mimo że każdy sięgający po środki, bez których nie jest w stanie później normalnie funkcjonować zwykle jest tego świadomy, to jednak nie cofa się przed tym, żeby je zażyć. Nie inaczej jest z heroiną. Ciekawość, chęć stłumienia problemów, zaimponowanie innym – to zwykle powody, dla których ludzie wpadają w nałogi. Błędne przekonanie, że to tylko raz i w każdej chwili przecież można przestać rozpoczyna bardzo trudną do pokonania chorobę, a w przypadku przedawkowania może doprowadzić do śmierci.

Heroina – jak działa i kiedy możemy mówić o uzależnieniu

Uzależnienie od heroiny następuje niezwykle szybko, ponieważ już mniej więcej od ośmiu do kilkunastu godzin od zażycia jej, pojawiają się objawy abstynencyjne. Jest ona bardzo podstępnym narkotykiem, gdyż wraz z przyjmowaniem kolejnych dawek, wzrasta tolerancja na ten środek. W rezultacie z każdym następnym zażyciem organizm potrzebuje jej więcej, by osiągnąć pożądane rezultaty. Dodatkowo, w związku z tym, że czysta heroina jest bardzo trudna do zdobycia i dość kosztowna, ta najbardziej zanieczyszczona trafia do największej liczby odbiorców.

Objawy abstynencyjne, czym są i jak je rozpoznać

Po tym, jak organizm już na tyle przyzwyczai się do narkotyku, że w zasadzie euforyczne doznania już nie występują, osoba uzależniona od heroiny zażywa ją już tylko po to, by nie pojawiły się objawy zespołu abstynencyjnego. Zazwyczaj są to:

  • dreszcze
  • drżenie mięśni
  • bóle brzucha
  • bóle stawów i kości
  • nudności
  • zaburzenia snu
  • nadmierna potliwość
  • katar
  • łzawienie oczu

Objawy te zazwyczaj utrzymują się około tygodnia. Bardzo ważne jest, by pod kontrolą lekarza rozpocząć detoksykację, która pozwoli na powrót do dawnej wrażliwości na mniejsze dawki. Uzależnienie od heroiny, tak jak każde inne trzeba leczyć, a leczenie jest bardzo trudnym i złożonym procesem. Sam uzależniony rzadko się na nie decyduje, dlatego ważne jest, aby bliskie otoczenie chorej osoby w porę zareagowało na jego problem i skłoniło do wizyty w ośrodku leczenia uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *