Zapewne po zakupie alkomatu zadają sobie Państwo pytanie czym tak naprawdę jest jego kalibracja i jak często trzeba ją wykonywać. Wszystkie te dane są uwzględnione w dołączonej instrukcji obsługi. A co w przypadku, kiedy gdzieś się zawieruszyła i dostęp do tych informacji jest ograniczony? Wtedy z pomocą przychodzimy my, Alcofind.eu. Przekazujemy Państwu rzetelne informacje i wsparcie serwisowe, wraz z ofertą darmowego sprawdzenia alkomatu.
Czym jest kalibracja alkomatu
Kalibracja alkomatów to szereg czynności, skutkujących poprawieniem dokładności, z jaką czujnik wykrywa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to proces, podczas którego kontrolujemy wyniki pozyskane przez urządzenie, na podstawie próbek z symulatorów wydechu. Dzięki dokładnie odwzorowanej temperaturze i wilgotności powietrza, symulatory wydechu dokładnie naśladują człowieka podczas wydychania powietrza. Uzyskane w ten sposób przez alkomat pomiary są porównywane z wzorcami jednostki miary etanolu. Ten skomplikowany proces pozwala na ewentualną optymalizację urządzenia i poprawę dokładności pozyskiwanych wyników.
Jak często powinniśmy oddawać alkomat do kalibracji
Jeżeli nie można posiłkować się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, warto oprzeć się na zasadzie ogólnej. Tutaj częstotliwość kalibracji jest uzależniona od rodzaju sensora, jaki posiada alkomat. W przypadku sensorów półprzewodnikowych, kalibracja powinna odbywać się co 6 miesięcy lub co 200 dokonanych już pomiarów. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku sensorów elektrochemicznych. Takie urządzenia kalibruje się rzadziej, bo co 12 miesięcy lub po 500 wykonanych pomiarach. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie są Państwo w stanie przybliżyć daty, podczas której miała miejsce ostatnia kalibracja alkomatu? Warszawa i na to jest świetnie przygotowana. W takiej sytuacji przychodzimy z pomocą darmowego sprawdzenia sprzętu. To jedynie 5 minut oczekiwania na wynik, w przypadku przyniesienia urządzenia do punku AlcoFind. Jeżeli przybycie na miejsce nie jest możliwe, nic straconego. Wystarczy odesłać go do nas po wcześniejszym uzgodnieniu.
Jak dbać o alkomat i jego sprawne działanie
Niestety, kalibracja to nie wszystko, co można zrobić dla sprawnego działania urządzenia. Ważne jest jego prawidłowe przechowywanie i nie narażanie go na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ważne, aby zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza, w miejscu przechowywania. Zostawianie alkomatu w samochodzie podczas dużych mrozów, jak i upału może nieco rozstroić urządzenie. Podobnie sprawa ma się do wilgotności i zapylenia. Alkomat w czasie spoczynku powinien znajdować się w miejscu suchym i czystym, o umiarkowanej temperaturze otoczenia. Dbanie o dobre warunki przechowywania pozwoli Państwu uniknąć znacznie częstszego serwisowania sprzętu.